Alpský klub České Budějovice

 

ČHSAlpenverein

kurzy horolezectví výškové práce Alpenverein horolezecký oddíl skalní oblasti jižních Čech akce fotogalerie náš tip kontakt
  • lezenikurzy skalního lezení
  • kurzy horolezectvi
  • vejskovky
  • ledovcové kurzy
  • lavinové kurzy
lezeni1 kurzy horolezectvi2 vejskovky3 ledovcové kurzy4 lavinové kurzy5
 

Alphubel 4015 m.n.m. - Walliské Alpy - Švýcarsko

Tento vrchol jsme zdolali v červenci 2012 (Míla a Bohdan). Výstup od chaty Täschhutte do sedla Alphubeljoch a pak východní stěnou (v levé skalnaté části). Sestup jihovýchodním hřebenem (Eisnase - ledový nos). Podmínky nic moc. Silný vítr a dost čerstvého sněhu. Na vrcholu mlha nebo spíš bílá tma. Ale stejně krása.

Alphubel
 
vrchol Alphubel 4015 m.n.m.
oblast Walliské Alpy - Švýcarsko
klasifikace mírně obtížná WS - ZS+ (dle zvolené výstupové trasy)
převýšení Täsch - chata Täschhütte - 1266 m
chata Täschhütte - Alphubel - 1314 m
nutné vybavení vybavení na ledovec - mačky, cepín, lano, smyčky a karabiny pro záchranu po pádu do trhliny
výchozí bod Täsch nebo Saas Fee
ubytování v údolí camp Attermenzen v Randě - www.camping-randa.ch
chata Täschhutte - www.taeschhuette.ch
výstupové trasy východní stěna WS (PD)
jihozápadní hřeben ZS+ (AD+)
Severní hřeben WS (PD)
mapy

Landeskarte 1 : 25 000, 1328 Randa

elektronické mapy Švýcarska: map.schweizmobil.ch

příjezd Č. Budějovice, Mnichov, Bregenz, Chur, Brig, Täsch - cca 800 km
nutná Rakouská a Švýcarská dálniční známka
varianty varianty výstupu jsou i z vedlejšího údolí z obce Saas Fee. Můžete si pomoci lanovkou na stanici Mittel Allalin nebo Langflue.
náš výstup Dost jsme si usnadnili výstup tím, že jsme dojeli autem až do Ottawanu (2.190 m.n.m.). Z Otawanu je to na Täschhutte jen kousek (kolem 1 hodiny). Aklimatizačně vybíháme na lehko k Weingartensee okouknout případný sestup ze sedla Mischabel. Nocujeme na chatě Täschhütte.

Ráno vyrážíme do sedla Alphubeljoch. Na sedle je velmi silný vítr a tak měníme původní plánovanou trasu (jihozápadní hřeben) na variantu v závětří (východní stěna). Cestou pod východní stěnu bojujeme s čerstvým sněhem (místy po kolena) a volíme další variantu a to po skále. Sice se neboříme, ale zadarmo to taky není.
Vrchol zdolán, ale výhledy se pro mlhu nekonají.

Po chvilce přichází vůdci s klientama. Řešíme s Guidem předpověď a naše plánované pokračování do sedla Mischabeljoch a na Täschhorn, ale ten nám to rozmlouvá pro špatnou předpověď a nový sníh.

Sestup hrotíme nejkratší cestou - jihozápadní hřeben. Stěnka pod vrcholem je jeden led, takže po předních hrotech. Paráda. Míla si to moc neužívá s turistickýma mačkama, ale bojuje statečně. Ze sedla už je to zimní procházka, která se změní v horké léto na chatě. K autu na Otawan je to kousek a večer horká sprcha v kempu v Randě k nezaplacení.
další informace informace nejen o Alphubelu najdete na webu sběračů čtyřtisícovek - www.4000er.de
poznámka Pro ubytování v údolí jsme zvolili již osvědčený kemp v Randě. Za noc, auto, malý stan a dva lidi zaplatíte v přepočtu cca 500,- Kč. Pěkný čistý kemp, horká voda ve sprše ve dne v noci v ceně. Možnost praní a sušení prádla, malý obchod s potravinami. V obchůdku toho teda moc není, ale v Taschi je velký obchod hned na kraji u hlavní silnice.

Odbočka pro výjezd na Otawan je v Täschi před mostem přes potok doleva a pak podél potoka do kopce a pořád nahoru. Na parkovišti na Otawanu se dá přespat v autě a ušetřit nějakou korunu. Několik lidí tam v autě spalo.
další možnosti v oblasti Výstupy na Täschhorn, Rimpfishhorn, Allalinhorn, Strahlhorn, ...
Parádní je údajně přechod Alphubel, Täschhorn, Dom (náš původní plán), ale vyžaduje ideální podmínky. Zvláště na hřebenu mezi Täschhornem a Domem!
 
fotogalerii z našeho výstupu najdete ZDE
mapa s naším výstupem
mapa