Alpský klub České Budějovice

 

ČHSAlpenverein

kurzy horolezectví výškové práce Alpenverein horolezecký oddíl skalní oblasti jižních Čech akce fotogalerie náš tip kontakt
  • lezenikurzy skalního lezení
  • kurzy horolezectvi
  • vejskovky
  • ledovcové kurzy
  • lavinové kurzy
lezeni1 kurzy horolezectvi2 vejskovky3 ledovcové kurzy4 lavinové kurzy5
 

Täschhorn 4490 m.n.m. - Walliské Alpy - Švýcarsko

O tento vrchol jsme se pokoušeli v červenci 2012 (Míla a Bohdan). Naše cesta skončila v sedle Mischabeljoch v bivakovací boudě. Pro silný vítr a nový sníh jsem z bivakovací boudy sestoupili zpět do údolí. Ale Täschhorn si ujít určitě nenecháme, protože ten kopec je nádhernej.

Alphubel
 
vrchol Täschhorn 4490 m.n.m.
oblast Walliské Alpy - Švýcarsko
klasifikace poměrně obtížná ZS II - obtížná S III+ (dle zvolené výstupové trasy)
převýšení Täsch (1450 m) - Ottawan (2205 m) - 755m
Ottawan (2205 m) - bivak Mischabel (3851 m) - 1642m
bivak Mischabel (3851 m) - Täschhorn 4490 m) - 643 m
nutné vybavení vybavení na ledovec - mačky, cepín, lano, smyčky a karabiny pro záchranu po pádu do trhliny, smyčky na postupové jištění na skalkách na hřebenu
výchozí bod Täsch nebo Saas Fee
ubytování v údolí camp Attermenzen v Randě - www.camping-randa.ch
chata Mischabeljoch Bivak 3851 m - www.vs-wallis.ch/wallis
výstupové trasy jihovýchodní hřeben (Mischabelgrat) ZS III (AD III)
severozápadní strana /Kinflanke) ZS II (AD II)
přechod Täschhorn - Dom S III+ (D III+)
mapy

Landeskarte 1 : 25 000, 1328 Randa

elektronické mapy Švýcarska: map.schweizmobil.ch

příjezd Č. Budějovice, Mnichov, Bregenz, Chur, Brig, Täsch - cca 800 km
nutná Rakouská a Švýcarská dálniční známka
varianty varianty výstupu jsou i z vedlejšího údolí z obce Saas Fee. Můžete si pomoci lanovkou na Langflue. Nebo z chaty Täschhütte
náš výstup

Dost jsme si usnadnili výstup tím, že jsme dojeli autem až do Ottawanu (2.205 m). Z Otawanu jdeme po cestě směrem k Täschhütte, ale po chvilce odbočujeme doleva. Do výšky 2539 m se jde po široké cestě, pak se cesta výrazně zúží (až ztratí) a začne se klikatit. Po hraně vystoupáme až k jezeru Weingartensee (3058m).

Od jezera směrem k sedlu Mischabel, ke zbytkům ledovce mezi Alphubelem a sedlem Mischabel. Pak trochu zpět nad skály a na ledovec Weingarten. Po něm nahoru do sedla Mischabel. Ledovec je v hodně špatném stavu, mnoho obrovských trhlin a mnoho skrytých trhlin. Tento ne zrovna bezpečný úsek se dá vyměnit za cestu přes Alphubel nebo z údolí Saastal.

Bivak Mischabel je úžasná stavba na úžasném místě. K dispozici je 24 lůžek s dekou, kamna na vaření a topení, dřevo a WC. V kamnech bylo zatopeno - paráda. Přidali jsme se ke čtyřem nocležníkům a pro nás 6 to byl opravdu interkontinental. Ráno je vichr a kosa. Čekáme v pelechu, ale vítr neustává. Balíme a jdeme stejnou cestou dolů. Snad příště.

další informace informace nejen o Täschhornu najdete na webu sběračů čtyřtisícovek - www.4000er.de
poznámka Pro ubytování v údolí jsme zvolili již osvědčený kemp v Randě. Za noc, auto, malý stan a dva lidi zaplatíte v přepočtu cca 500,- Kč. Pěkný čistý kemp, horká voda ve sprše ve dne v noci v ceně. Možnost praní a sušení prádla, malý obchod s potravinami. V obchůdku toho teda moc není, ale v Taschi je velký obchod hned na kraji u hlavní silnice.

Odbočka pro výjezd na Otawan je v Taschi před mostem přes potok doleva a pak podél potoka do kopce a pořád nahoru. Na parkovišti na Otawanu se dá přespat v autě a ušetřit nějakou korunu. Několik lidí tam v autě spalo.
další možnosti v oblasti Přechod Täschhorn - Dom
Možno přidat i Alphubel, Täschhorn - Dom (náš původní plán), ale vyžaduje ideální podmínky. Zvláště na hřebenu mezi Täschhornem a Domem!
 
fotogalerii z našeho výstupu najdete ZDE
mapa s naším výstupem
mapa